Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Gruzja – miejsce na wakacje

Gruzja to położony w Azji nad Morzem Czarnym kraj, który jest coraz częstszym celem wypoczynkowym wśród turystów z całego świata. Przed wyjazdem na wakacje do Gruzji, dobrze jest zastanowić się, jak się do tego przygotować oraz, które z miejsc w tym kraju warto jest odwiedzić.

Jak przygotować się do wyjazdu do Gruzji?

gruzja_1Decydując się na odwiedzenie Gruzji, warto jest wybrać odpowiednią porę roku. Najlepszym okresem na wczasy nad morzem, jak i podróżowanie po Gruzji, są miesiące od kwietnia do października. W okresie jesienno-zimowym klimat Gruzji może być niesprzyjający dla turystów. Na porządku dziennym są wówczas zatory śnieżne i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Przygotowując się do wyjazdu, warto jest także zaopatrzyć się w gruzińską walutę – lari gruziński (GEL). Jeśli chodzi zaś o samo dostanie się do Gruzji, nie jest ono kłopotliwe. Dla obywateli Unii Europejskiej dokumentem, który wystarcza do wpuszczenia na teren kraju, jest dowód osobisty. Najlepiej jest zdecydować się na podróż samolotem. Z Polski istnieją bezpośrednie połączenia do kilku największych miast Gruzji.

Miejsca warte odwiedzenia i najpopularniejsze plaże w Gruzji

Gruzja to kraj, który posiada wiele interesujących zakątków. Pierwszą lokalizacją, którą koniecznie trzeba odwiedzić, jest stolica miasta – Tbilisi, której początki datuje się na IV w.naszej ery. Warto jest przede wszystkim zobaczyć w niej pochodzącą z VI w.n.e. cerkiew Anczischati, a także nowoczesny, efektownie iluminowany w nocy Sobór Katedralny Trójcy Świętej, wzniesiony w XXI wieku po to, aby uczcić 2000 lat chrześcijaństwa. W Tbilisi znajdą coś dla siebie także amatorzy dobrej kuchni. Ogromna liczba restauracji oferuje tradycyjną gruzińską kuchnię i degustację słynnych win, połączone często z prezentacją tradycyjnych tańców gruzińskich. Spośród interesujących lokalizacji w Gruzji warto jest wymienić oprócz tego malowniczo położone miasteczko – Mchcetę z katedrą Sweti Cchoweli oraz kamiennym kościółkiem Dżwari, a także Kachetię – region we wschodniej Gruzji słynny z upraw winorośli. Szczególnie warto jest tam przyjechać w okresie winobrania trwającym od połowy sierpnia do połowy października.

W Gruzji znajdą także coś dla siebie plażowicze. Pośród położonych nad Morzem Czarnym gruzińskim kurortów, szczególnie warto jest postawić na Batumi z kamienistymi plażami, czy położone o około 100 kilometrów na północ od Batumi, w pobliżu miejscowości Ureka, czarne plaże wypełnione drobnym, powulkanicznym piaskiem, znane z właściwości leczniczych.

Comments are currently closed.