Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Opieka przed ciążą

opieka-przed-ciazaPrawidłowa opieka medyczna poprzedzająca narodziny dziecka (opieka przedporodowa), powinna rozpocząć się jeszcze przed planowaną ciążą. Ideałem jest sytuacja, w której przyszli rodzice zgłaszają się do ginekologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu konsultacji przed podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa.

Przedciążowa wizyta lekarska powinna uwzględniać:

 

 • Zebranie wywiadu na temat przebytych chorób i obciążeń rodzinnych przyszłych rodziców oraz odpowiedź na pytania:
  1. Czy matka cierpi na choroby przewlekłe (jak cukrzyca, padaczka), które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży a także na, które ciąża może mieć wpływ?
  2. Czy przyjmuje jakieś leki, jeżeli tak, to czy będą one miały szkodliwy wpływ na płód?
  3. Czy w rodzinie występują choroby uwarunkowane genetycznie, jakie jest ryzyko wystąpienia ich u dziecka?

 

 • Wywiad położniczy
  1. Czy kobieta była już w ciąży, jeżeli tak, to jak się ona zakończyła?
  2. Czy ewentualnie otrzymała zalecenia co do następnych ciąż?

 

 • Zalecenia odnośnie diety, palenia papierosów i spożywania alkoholu

Generalne zasady dotyczące prawidłowej diety nie różnią się od tych dla całej populacji. Dodatkowo należy pacjentce zalecić przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 400 mikrogramów na dobę przez pierwsze 12 tygodni ciąży, ponieważ zmniejsza to ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u płodu.

Zdecydowanie należy odradzić palenie papierosów w okresie okołokoncepcyjnym (zarówno w trakcie, jak i przed ciążą), ze względu na zwiększenie ryzyka porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. Palenie tytoniu może również spowodować opóźnienie rozwoju intelektualnego dziecka.

Spożywanie alkoholu nie jest wskazane zarówno przed zapłodnieniem, jak też we wczesnej ciąży, ponieważ ma on działanie teratogenne. W późniejszym okresie ciąży umiarkowane ilości alkoholu wydają się być bezpieczne dla płodu.

 

 • Zaprzestanie przyjmowania antykoncepcji doustnejW okresie przed planowanym poczęciem zalecane jest zastąpienie antykoncepcji hormonalnej środkami mechanicznymi. Umożliwia to w większości przypadków powrót regularnych cykli i owulacji, a po zapłodnieniu dokładne wyliczenie terminu porodu na podstawie ostatniej miesiączki.Ma to mniejsze znaczenie, jeżeli istnieje możliwość oceny wieku ciążowego badaniem ultrasonograficznym.
 • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i ocena stanu immunologicznego 

  Znajomość tych parametrów ma istotne znaczenie w przewidywaniu i leczeniu ewentualnych powikłań w czasie ciąży. Kobietom, które nie były zaszczepione, ani nie chorowały na różyczkę można, w celu uniknięcia uszkodzeń płodu w razie infekcji, zalecić szczepienie przeciwko różyczce.Wiele szpitali obecnie posiada specjalistyczne punkty konsultacji prenatalnych, w których pacjentki planujące ciążę mogą uzyskać poradę ginekologa-położnika, internisty lub w razie konieczności genetyka klinicznego. Ze względu na ogromne zalety planowania ciąży wskazane byłoby uwzględnienie tych zagadnień w programach edukacji szkolnej oraz ogólnozdrowotnej.

One thought on “Opieka przed ciążą
 • kamara pisze:

  Sporo tych punktów jak na pierwszy wywyad, to chyba pobożne życzenia przynajmniej u większości ginekologów z niewielkich miejscowosći. Może w większym mieście albo jak się zapłaci za wizytę 200 zł … może. Moja siostra nic takiego nie miała, ani żadna ze znajomych, które mają już dzieciaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*