Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Onager – grecka wyrzutnia

Obecnie przyjmuje się, że onager został wynaleziony w Grecji w roku 385 p. n. e. przez mechanika Ammianusa Marcellinusa i nazwany został monankonem, co znaczyło jednoramienny (prawdopodobnie idea tej machiny wzorowana była na wynalazku syryjskim). Mocne szarpnięcie i uniesienie się machiny przy każdym strzale Rzymianie nazywali kopnięciem dzikiego osła. stąd też wzięła się późniejsza nazwa onager. czyli osioł. Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden opis techniczny pochodzący ze starożytności.

onagerNa podstawie zachowanych rycin można sądzić, że byt to rodzaj wyrzutni torsyjnej. neurobalistycznej, o sztywnym ramieniu, którego jeden koniec tkwił w rozpiętej poziomo, mocno skręconej wiązce elastycznych lin wykonanych z włosia lub żyl pochodzenia zwierzęcego. Powodowały one, że ramię będące w spoczynku dążyło do przyjęcia pozycji ukośnie ku przodowi i opierało się o belkę z poduszką, która prócz roli amortyzatora w niewielkim zakresie spełniała także funkcję mechanizmu podniesieniowego, umożliwiając celowanie. Na drugim końcu ramienia – po napięciu go do pozycji poziomej za pomocą kołowrotu z mechanizmem zapadkowym – umieszczano pocisk w uchwycie w kształcie łyżki lub procy. Przeważnie była to kamienna kula, często wzmacniana żelaznymi obręczami. Po zwolnieniu mechanizmu napinającego ramię poruszało się do przodu i gwałtownie zatrzymując się na poduszce wyrzucało pocisk. Onager był machiną o stromotorowym locie pocisku, który osiągał imponujące – jak na ówczesne warunki – odległości. Kule kamienne o wadze 50 kg miotano na odległość 450 m, mniejsze pociski o wadze 30 kg osiągały cele oddalone o 1000 m.
Onager sprawdzał się zarówno w działaniach oblężniczych, jak i polowych. Ze względu na prostą i łatwą do wykonania konstrukcję byt wręcz idealny dla armii, w których brakowało wykwalifikowanych specjalistów. Jedynie mechanizm spustowy nastręczał poważne problemy. Według Ammianusa Marcellinusa strzał wyzwalano uderzeniem młota. E. Schramm twierdzi, że takie rozwiązanie możliwe było tylko w niewielkich konstrukcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*