Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Ciąże mnogie

blizniakiCiąża mnoga jest terminem stosowanym w przypadku występowania więcej niż jednego płodu. Większość takich ciąż stanowią ciąże bliźniacze (dwa płody). Częstość występowania bliźniąt w różnych populacjach zależy od predyspozycji do podwójnej owulacji w wyniku czego rozwijają się nieidentyczne bliźnięta.

Powstawanie bliźniąt monozygotycznych wydaje się być kwestią przypadku jednak proces ten nie jest zbyt dobrze poznany. Częstość występowania bliźniąt jednojajowych jest jednakowa we wszystkich populacjach. Bliźnięta dwuzygotyczne występują częściej u kobiet, które same pochodzą z bliźniąt lub wcześniej rodziły bliźnięta dwuzygotyczne. Nie wydaje się, aby istniał czynnik męski, rodzinny lub inne, które mogłyby wpływać na zwiększenie częstości ciąż bliźniaczych.

Bliźnięta występują częściej u kobiet, które rodziły wiele razy i u kobiet starszych. Bliźnięta dwuzygotyczne są również częstsze u kobiet wysokich i otyłych. Doniosłość problemu ciąży mnogiej polega na tym, że niemal wszystkie powikłania są w nich częstsze niż w ciążach pojedynczych. Szczególnie duża częstość występowania wcześniactwa i wad rozwojowych płodów znajduje swój wyraz w sześciokrotnie w tej grupie wyższym wskaźniku śmiertelności okołoporodowej

Ciążę mnogą można podejrzewać na podstawie wywiadu i badania klinicznego. Mogą na nią wskazywać: leczenie niepłodności (indukcja owulacji) i znaczne nasilenie wymiotów we wczesnej ciąży. Podejrzenie wzrasta, gdy wielkość macicy jest większa niż wskazuje na to wiek ciążowy wynikający z daty ostatniej miesiączki.

2 thoughts on “Ciąże mnogie
  • agagnieszka pisze:

    Czytałam gdzieś że wpływ na ciąże mnogie mogą też mieć podobne przypadki w rodzienie, Np kiedy starsza siostra rodziła bliźniaki ja też mogę mieć podobnie. W innym artykule czytałam że ciąże mnogie dość często pojawiają się przy zapłodnieniu in-vitro

  • rudzielec pisze:

    Chyba nie ma prawidłowości, siostra rodziła bliźniaki, a umnie (przynajmniej na razie tyle pokazuje USG) jest jedno 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*