Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

SRS, DTS, Surround i tak dalej…

Pojawiające się nowe skróty i mniej lub bardziej dźwięczne
nazwy nowych sposobów odtwarzania dźwięku zwłaszcza w sferze dotyczącej kina domowego wymagają zebrania i wyjaśnienia. Pomimo najszczerszych chęci nie uda się wyczerpać tego tematu, ponieważ przeżywa on okres burzliwego rozwoju i co chwilę przybywa co. nowego.

Kino broniąc się przed konkurencją łatwo dostępnej telewizji musiało uatrakcyjnić swą ofertę dla widza. Nie wystarczał sam duży ekran aby odciągnąć potencjalnych kinomanów od wygodnych foteli przed domowymi telewizorami. Zaczęto sięgać po środki urealniające akcję filmu. Prym wiodły tzw. kina szeroko formatowe gdzie w pierwszej kolejności wprowadzono wielokanałowy dźwięk towarzyszący. Posunięto się nawet do zamontowania
specjalnych foteli imitujących wstrząsy w filmach katastroficznych.
Było to w czasie dominacji analogowego sposobu zapisu i odtwarzania dźwięku. Pomimo wielościeżkowego zapisu dźwięku i wielokanałowej aparatury odtwarzającej, jakość takiego przekazu nie mogła być oszałamiająca, chociaż wrażeń było co nie miara. Ze względu na wysoki koszt i specjalne projektory, tylko nieliczne sale kinowe zostały wyposażone w odpowiednią aparaturę. Między innymi wrocławska Hala Ludowa.
Sposobem na zmniejszenie wymagań dotyczących zapisu i aparatury odtwarzającej było wprowadzenie dźwięku dookolnego. Dolby Surround nazywanego także Dolby Stereo. System ten oparty jest na popularnej stereofonii. Zapis i odtwarzanie odbywa się dwukanałowo. Kanały stereofoniczne zawierają odpowiednio spreparowane sygnały surround (kanały tylne). Odtwarzanie dźwięków kanałów tylnych i centralnego wymaga dodatkowego dekodera i kolejnych dwóch wzmacniaczy. W dalszym ciągu jest to jednak sposób analogowy i w porównaniu do poprzedniego trochę oszukujący widza. Kanał centralny poprawia lokalizację dialogów zwłaszcza dla widzów siedzących blisko ekranu.
Kanał surround (tylny) wprowadza tło dźwiękowe akcji . szum ulicy, hali dworcowej
itp. Laboratorium Dolby wykorzysta ło tu właściwości psychofizyczne słuchu.
naglosnienie-sali-kinowejPrzesunięcie czasowe odtwarzanych sygnałów pozwala na ich identyfikację jako sygnały oddzielne i w efekcie pojawia się wrażenie wielokierunkowości dźwięków pomimo znacznego przenikania sygnałów z kanałów tylnego i przednich. Tak naprawdę głośniki kanału surround umieszczane są z boków słuchaczy na ścianach bocznych sali kinowej.
Powrót do wielokanałowego zapisu i odtwarzania dźwięku towarzyszącego umożliwiła technika cyfrowa, która trafiła także do sali kinowej. Skompresowany ciąg sygnału cyfrowego przypominający popularne MP3 umożliwia zapis kilku kanałów o wysokiej jakości dźwięku. Największą zaletą tej metody jest jednak zdecydowane odseparowanie poszczególnych kanałów. W systemie kinowym preferowanym przez firmy Lucas Film i Laboratorium Dolby wykorzystuje się 6 kanałów. Dwa kanały przednie stereofoniczne L i P, kanał centralny, oraz trzy oddzielne kanały surround . lewy, prawy i tylny. System ten nazywany jest Dolby Digital. Efektami akustycznymi przypomina wielokanałowy system analogowy przy znacznie lepszej jakości dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*