Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Antykoncepcja hormonalna

Hormonalne leki antykoncepcyjne występują w czterech postaciach:

 1. Tabletki złożone (estrogenowo-progestagenowe).
 2. Tabletki zawierające sam progestagen.
 3. Iniekcje bądź implanty progestagenowe.
 4. Systemy wewnątrzmaciczne uwalniające progestagen.

tabletki antykoncepcyjneNajczęściej stosowaną formą antykoncepcji doustnej (OC – oral contraception) jest tabletka złożona. Tabletki są również najskuteczniejszym, poza sterylizacją, sposobem zapobiegania ciąży i dla wielu kobiet stanowią najlepszą ze względów praktycznych metodę. W samej tylko Wielkiej Brytanii stosuje ją około 3 miliony kobiet. Tabletki przyjmuje się codziennie przez 21 lub 28 dni cyklu w zależności od preparatu. Krwawienie z odstawienia występuje w okresie wolnym od tabletek lub w czasie 7 dni przyjmowania placebo w przypadku preparatów stosowanych bez przerwy.

Mechanizm działania

 1. Złożone preparaty antykoncepcyjne hamują owulację na poziomie układu podwzgórzowo-przysadkowego. Zmniejsza się wydzielanie FSH, co zaburza normalny wzrost pęcherzyków jajnikowych. Dodatkowo zniesiony zostaje wzrost stężenia LH w połowie cyklu. Efekt ten związany jest głównie z estrogenową komponentą tabletek, chociaż progestageny w dużych dawkach mogą również hamować owulację.
 2. Brak ciałka żółtego powoduje, że endometrium nie jest przygotowane do implantacji. Normalny wzrost endometrium zostaje zahamowany i nawet w przypadku owulacji i zapłodnienia implantacja jest mało prawdopodobna. Jest to złożony efekt działania estrogenu i progestagenu.
 3. Zmiany w śluzie szyjkowym sprawiają, że penetracja plemników jest mniej prawdopodobna. Jest to efekt działania progestagenu.

Wybór tabletki
Na rynku dostępny jest duży wybór złożonych preparatów antykoncepcyjnych. W przypadku każdej pacjentki zadaniem lekarza jest dobranie najlepiej tolerowanego, dającego dobrą kontrolę cyklu i minimalne objawy niepożądane preparatu z najniższą zawartością estrogenu i progestagenu. Najczęściej stosowane są preparaty o zawartości 30 lub 35 mikrogramów estrogenu w połączeniu z etynodiolem, lewonorgestrelem lub noretisteronem. Nowe progestageny – dezogestrel, gestoden i norgestimat wydają się mieć mniej niekorzystny wpływ na lipidy we krwi niż starsze preparaty. Jednak dezogestrel i gestoden mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy żylnej. Preparaty zawierające te składniki powinny być stosowane tylko u pacjentek, które nie tolerują innych preparatów i akceptują zwiększone ryzyko zakrzepicy. Preparaty o małej zawartości estrogenów (20 mikrogramów) mogą być odpowiednie dla otyłych i starszych pacjentek pod warunkiem, że nie występują u nich inne przeciwwskazania do doustnej antykoncepcji. Preparaty o wysokiej zawartości estrogenów (50 mikrogramów) dają lepsze zabezpieczenie antykoncepcyjne, jednak działania niepożądane w ich wypadku występują częściej. W preparatach fazowych całkowita dawka sterydów jest najniższa i dlatego mogą być one korzystne w przypadku nieco starszych kobiet.

2 thoughts on “Antykoncepcja hormonalna
 • roma pisze:

  Tabletki wydawały się bezpieczne, ale po ostatnich wiadomościach na temat Cilest mam wątpliwości

  • pisarz pisze:

   Oficjalne komunikaty są uspokajające, a lekarze zalecają dokończyć rozpoczęte opakowanie. Zobaczymy co wyjdzie z czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*