Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Hipotermia u noworodka

Spadek temperatury skóry poniżej 36,5° C powoduje, że dziecko traci ciepło szybciej, niż może je wytworzyć. Gdy temperatura centralna spada, metabolizm ulega spowolnieniu, co prowadzi do hipotermii. Szczególnie narażone na to ryzyko są noworodki urodzone przedwcześnie, ze zmniejszoną ilością podskórnej tkanki tłuszczowej oraz po ciężkich porodach.

Źródła ciepła u noworodka

 1. Energia zawarta w pożywieniu.
 2. Przemiany metaboliczne w mięśniach. (Noworodki nie mają dreszczy, które generują ciepło).
 3. Rozpad zapasowej tkanki tłuszczowej. Brunatna tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy międzyłopatkowej na karku i w torebce nerki, może być wykorzystywana w pierwszej kolejności jako łatwo dostępne źródło energii, jednak jej zapas jest niewielki.

Utrata ciepła przez skórę w wyniku:

 1. Promieniowywania
 2. Parowania
 3. Konwekcji
 4. Przewodzenia

Ilość ciepła tracona podczas oddychania, z moczem i kałem jest niewielka

Kliniczne objawy hipotermii
Dziecko w hipotermii ma zimne powłoki ciała, jest podsypiające, niechętnie je. Niekiedy dochodzi do obrzęków twardzinowych tkanki podskórnej na kończynach. Zaczerwienienie policzków i kończyn, brak płaczu sprawiają mylne wrażenie zdrowego wyglądu. W wyniku spowolnienia metabolizmu dochodzi do hipoglikemii, która może spowodować śmierć noworodka. Hipotermia zdarza się jednak rzadko i można jej uniknąć.

Leczenie
Hipotermia jest stanem trudnym do odwrócenia, dlatego należy efektywnie zapobiegać jej
wystąpieniu.

 1. Temperatura otoczenia powinna wynosić ponad 25° C.
 2. Wszystkie zabiegi resuscytacyjne powinny być przeprowadzane pod promiennikiem cieplnym.
 3. Po urodzeniu dziecko powinno być osuszone i okryte suchym ręcznikiem. Na oddziale noworodek musi również być zabezpieczony przed utratą ciepła.
 4. W razie konieczności należy przenieść dziecko do Oddziału Intensywnej Terapii celem kontynuacji leczenia, transport powinien odbywać się w przenośnym inkubatorze nagrzanym do temp. 37° C, co pozwala na zabezpieczenie go w tym czasie przed utratą ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*