Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Oszczędzanie przez samokontrolę

Jak oszczędzać? – kontrolując siebie i swoje finanse. Teoretycznie prosta sprawa ale jak się do tego zabrać w praktyce?

Samokontrola jest jedną z wielu zalet, której może nauczyć się praktycznie każdy człowiek. Jest to o tyle istotne że może to pomóc nam właśnie w oszczędzaniu ciężko zarobionych pieniędzy. Kontrolując swoje wydatki jesteśmy w stanie część funduszy odłożyć i przy odrobinie wytrwałości pozwolić sobie nawet na droższe przyjemności typu zagraniczne wakacje czy nowy sprzęt RTV.

Wiele osób łapie się w swego rodzaju pułapkę. Mając trochę gotówki natychmiast zaczyna wymyślać jak można ją szybko wydać i zaspokoić swoją obecnie najpilniejszą potrzebę. Jest to o tyle niebezpieczne że często taki wydatki na szybko, patrząc z perspektywy czasu, okazują się zupełnie niepotrzebne.

Jak więc zacząć? Proponuję zacząć od spisania ile mamy pieniędzy w domowym budżecie i na co je przeznaczamy. Wystarczy zwykła kartka i systematyczne notatki lub prosty arkusz w excelu, który nam będzie sumował codziennie wpisywane wydatki. Warto podzielić to co wpisujemy na kategorie wydatków typu żywność, rachunki, rozrywka, leki i inne na które faktycznie przeznaczamy nasze pieniądze.

Kolejnym krokiem jest ustalenie i przestrzeganie kilku prostych zasad jak np:

  1. Nie kupuję przedmiotów pod wpływem impulsu. Lepiej zastanowić się dwa razy czy faktycznie jest nam dana rzecz potrzebna i czy przypadkiem nie mamy już podobnej
  2. Spisuję co tak naprawdę potrzebuję i czy jest to potrzebne natychmiast czy może być kupione za pewien czas. Sprawdza się to zaplanowania wydatków niezbędnych i możliwych. Czyli np rachunki za mieszkanie są stałymi i wiadomo kiedy trzeba je płacić – o taką kwotę można pomniejszyć limit naszych miesięcznych wydatków. Wydatki, które występują raz w roku również można zaplanować lub częściowo rozłożyć w czasie. Zakup prezentów dla najbliższych na Święta czy przedłużenie ubezpieczenia samochodu lub mieszkania – to również wiadomo że nastąpi, wiadomo kiedy nastąpi i można próbować oszacować ile przeznaczymy na to pieniędzy i kiedy.

W sumie takie proste zasady pozwolą nam na ograniczenie wydatków i ich lepsze zaplanowanie. Jeśli po miesiącu okaże się np że na rozrywki wydajemy więcej niż jedzenie, a w perspektywie kilku następnych miesięcy czekają nas wydatki na wspomniane już ubezpieczenia auta będziemy mogli stopniowo ograniczać bieżące wydatki i odłożyć część pieniędzy właśnie na te potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*