Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Nastolatki i moda

Czy jesteś rodzicem nastolatka? Jeśli tak, to prawdopodobnie już wiesz, że wielu z nich chce wyglądać jak najlepiej, zgodnie z obowiązującymi trendami mody. Z tego powodu, wielu nastolatków na bieżąco śledzi pisma o modzie i stylu, blogi i strony internetowe w sieci.

Nie ma w tym nic złego dopóki nie doprowadzi nastolatki np do założenia bluzki z za dużym dekoltem lub bielizny na spodnie. Usłyszysz że taka jest teraz moda … ale czy warto ślep za nią podążać ? Co zrobić żeby przekonać zbuntowanego nastolatka do odrobiny rozwagi?

Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to ustalić prawa i reguły dla latorośli – niepełnoletnie więc będzie się musiała słuchać. Oczywiście jako rodzic masz do tego prawo ale może to doprowadzić to czegoś zupełnie odwrotnego niż byśmy oczekiwali. Nastolatki to buntownicy, sprawdzają siebie i Ciebie, sami wytyczają granice i na pewno nie będą zadowoleni z nakazów i zakazów. Przypomnij sobie jak ty było za czasów kiedy sam byłeś nastolatkiem? Rodzice nie byli największymi autorytetami – jedynie w większym lub mniejszym stopniu tolerowanymi osobnikami znajdującymi się w Twoim otoczeniu.

Nakazy i przykazy więc odpadają – pozostaje rozmowa i próba pokazania na przykładach wad danego modowego trendu. Jeśli nasza nastolatka ubiera się wyzywająco odsłaniając różne części ciała trzeba jej uświadomić że oprócz tego iż wygląda ładnie i może podobać się chłopakom ze szkoły zawsze znajdą się tacy, którzy będą próbowali wykorzystać ją tylko dlatego że dla nich taki strój będzie zaproszeniem do czegoś więcej niż tylko rozmowa i spacer.
Przypadkiem zupełnie odmiennym może być stan jeśli nastolatek lub nastolatka idąc za obowiązującymi w danym środowisku trendami mody kompletnie nie dba o wygląd, ubiera znoszone spodnie i swetry, często celowo pobrudzone i porozdzierane. W takiej sytuacji możemy próbować rozmawiać o higienie i o tym jak będzie odbierany przez resztę otoczenia – nie należącego do codziennego środowiska nastolatka.

Przy próbach rozmowy i perswadowania naszego stanowiska trzeba pamiętać że moda nie jest wieczna – przeciwnie, szybko się zmienia. Za kilka miesięcy to co akurat teraz przyprawia nas w ubiorze latorośli o ból głowy wyjdzie z mody i jest szansa że kolejna fala stylu będzie bardziej cywilizowana i sprawiająca mniej problemów.

Obecnie coraz więcej szkół, zwłaszcza profilowanych lub aspirujących do miana dobrych, popularnych wprowadza tzw mundurki. Biorąc pod uwagę ile czasu nasza pociecha spędza w murach szkoły może to być dobry pomysł na zapewnienie sobie przynajmniej przez część dnia schludnego dziecka. Oczywiście to dziecko powinno wybrać szkołę do jakiej chce pójść ale może mała podpowiedź przyniesie oczekiwane rezultaty.

Ważne jest próbować wczuć się w skórę naszego dziecka. Jeśli określony strój ma ułatwić mu egzystencję w szkole, warto nagiąć również swoje myślenie i starać się wypracować obustronny kompromis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*