Piszemy o …

tematy ważne, ciekawe i humorystyczne

Jesteś gotowy na wakacyjną podróż? Część 2

Druga część poradnika – o czym pamiętać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje.

WALUTA.
Podróżując po europie w większości będziemy korzystać z euro – wystarczy wymienić pieniądze w kraju i po kłopocie. Dodatkowo większość kart płatniczych umożliwia wybranie za granicą gotówki z bankomatów. Gorzej jeśli wybieramy się do kraju lub krajów gdzie są różne waluty, a bankomaty nie są tak łatwo i szeroko dostępne. W takim przypadku trzeba próbować oszacować ile i jakiej waluty będziemy potrzebowali i dokonać wymiany jeszcze w kraju przed wyjazdem.

BAGAŻ
Uważaj, co spakować. Trzeba zabrać ubrania odpowiednie do klimatu kraju do którego się wybieramy ale również zabezpieczyć sobie dojazd i powrót np z lotniska. Wracając w środku zimy w krótkich spodenkach możemy narazić się na przymusowy dodatkowy odpoczynek od pracy – tym razem mniej przyjemny bo będzie to chorobowe. Pakując się należy pamiętać o rozmiarze naszego bagażu i jego wadze. Dopuszczalne wymiary i wagę można sprawdzić na stronie przewoźnika lub w biurze podróży, w którym wykupiliśmy wakacje. W przypadku wyjazdu autokarem też obowiązują normy dotyczące bagażu – autokarowy bagażnik musi wystarczyć dla wszystkich. Warto wyjeżdżając zabrać mniej bagażu niż określają limity – musimy pamiętać o pamiątkach, które będziemy chcieli przywieźć z wakacji – gdzieś trzeba je będzie upchnąć.

ZWYCZAJE
Podczas zagranicznych podróży należy również pamiętać o standardach kulturowych i społecznych jakie w danym kraju obowiązują. Większość świątyni zabrania wstępu osobom nieodpowiednio ubranym, jadąc np do krajów arabskich trzeba wiedzieć jak się targować ze sprzedawcami żeby ich nie urazić. Znając i szanując miejscowe zwyczaje i tradycje możemy liczyć na życzliwość naszych gospodarzy i ludzi z którymi będziemy się spotykać podczas wakacyjnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*